• USD Alış: 6.1197
  • USD Satış: 6.1442
  • Euro Alış: 7.2007
  • Euro Satış: 7.2295
BOM Kaptanı Okyay: "Türkiye'de otomobil kullanmak, yarıştan daha tehlikeli"

BOM Kaptanı Okyay: "Türkiye'de otomobil kullanmak, yarıştan daha tehlikeli"

13.07.2017 - 09:31:38 | C.Yazar

yasamaktuel.com'un bugünkü konuğu; dünyanın dört bir yanında kazandıkları zafer ve ödüllerle bizleri gururlandıran Borusan Otomotiv Motorsport’un Kaptanı ve Yarış Pilotu İbrahim Okyay. 2008 yılında iki pilotla kurulan, geçen sürede ulusal ve uluslararası alanda marka haline gelen, pilotlarının tamamı milli sporculardan oluşan ve Kültür Bakanlığı tarafından “Ülke Tanıtımı Açısından Yararlı Proje” unvanıyla resmi olarak desteklenen; Türkiye dışında 4 kıtada, 19 farklı ülkede ve 32 farklı pistte 292 kez yarışan takımın başarı hikayesini ve hedeflerini İbrahim Okyay ile konuştuk.

Dünyanın dört bir yanında kazandığınız zaferler ve ödüllerle bizleri gururlandıran Borusan Otomotiv Motorsport’un kuruluş hikâyesi ve amacından söz ederek başlayalım isterseniz. Her şey nasıl başladı?
BOM 2008 yılında Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Borusan Otomotiv tarafından kurulmuştur. Bu nedenle de takım rengimizde özellikle yurt dışında farkındalık yaratmak amacı ile Türk Mavisi olarak tanıttığımız Turkuaz rengi olarak seçilmiştir.

Sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?
1969 İstanbul doğumluyum ve ara vermeden 25 yıldır ulusal ve uluslararası yarışlarda yarışmaktayım. Sonuncusu 2016 sezonunda olmak üzere bu güne kadar 9 Türkiye Şampiyonluğu elde ettim ve Milli sporcu oldum. En büyük başarımın ise Borusan Otomotiv Motorsport pilotu olarak 2008 yılında WTCC Dünya Şampiyonasını takip ederek ülkemize takımlar 5. liğini getirmek olduğunu düşünüyorum. Şu anda BOM takım sorumlusu ve sporcularından biri olarak görev almaktayım.

Başlangıçta kaç pilotunuz vardı?
2008 yılında BOM kurulduğunda takım arkadaşım Aytaç Biter ile birlikte iki pilottuk. Ben tüm sezon WTCC’yi takip ederken, Aytaç Biter ise tüm sezon Türkiye Pist Şampiyonasını takip etti ve WTCC Almanya ile İngiltere yarışlarında ise birlikte start aldık. 

Bugün itibariyle takımınızda kaç pilot var?
BOM, hepsi milli sporcu olan İbrahim Okyay, Aytaç Biter, Kaan Gürgenç, Levent Kocabıyık ve Fatih Ayhan’dan oluşan 5 kişilik bir ekip. Bu yıl ise ek olarak 17 yaşındaki genç yetenek Ali Türkkan’ı destekliyoruz ve takım pilotu yapmak için çalışıyoruz.Türkiye dışında hangi ülkelerde ve yarışlarda start aldınız? 
Türkiye dışında, Brezilya, Meksika, İspanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Portekiz, Almanya, İtalya, Japonya, Macau, Avusturya, İsveç, Yunanistan, Slovakya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hırvatistan, Macaristan, Belçika olmak üzere 4 kıtada, 19 farklı ülkede ve 32 farklı pistte yarıştık.

Bugüne kadar toplamda katıldığınız yarış sayısı kaç?
Karting yarışları hariç toplam 292 yarışta start aldık.

Bu işte başarılı olmanın püf noktaları neler? Yetenekli pilotlar mı? Hareket kabiliyeti yüksek araçlar mı? Yoksa cesaret mi?
En önemli konunun sporcusu, yöneticisi, teknik ekibi ve lojistiği ile birbiri ile uyumlu, birbirini destekleyen ve iyi işleyen bir takım olabilmek olduğuna inanıyorum. Sonuçta ne kadar yetenekli, ne kadar cesur ya da tecrübeli olursanız olun arkanızda sizi destekleyen iyi bir takıma ve takım arkadaşlarına sahip değilseniz pek şansınız kalmıyor. Bu sporda baş aktörlerin kameralar karşısında son derece havalı bir şekilde gördüğümüz başarılı bir pilot ve hızlı bir otomobil olduğuna inanabilirsiniz. Oysa bir pilot için geri planda yaklaşık 10 kişilik bir ekip çalışmakta ve sporcunun olası başarılarının temellerini atmaktadırlar.    

2009 yılında Kültür Bakanlığı tarafından “Ülke Tanıtımı Açısından Yararlı Proje” vasfına sahip oldunuz. Böylelikle ilk resmi desteği de almış oldunuz. Doğru mu?
Evet doğru, WTCC Dünya Şampiyonası katılımımız ve ülkemize WTCC Takımlar 5. liğini  kazandırmamız nedeni ile 07.02.2009 – 230091 sayılı yazı ile resmi olarak desteklenmiş olduk.   

Sporunuzun/projenizin devlet desteği almış olması, size ne tür avantajlar sağladı/sağlıyor?
Emin değilim. Sanırım prestij ve motivasyon sağladı bizlere.

Takımınızın diğer tüm pilotları, yarış sporunun yanı sıra iş dünyasının da önde gelen isimlerinden. Yoğun tempo arasında antremanlar için yeterli vakti bulabiliyor musunuz? Nasıl organize oluyorsunuz?
Benim mesleğim bu. Bu nedenle 24 saat sadece otomobil sporlarına konsantre olmaya çalışıyorum; ancak sizin de dediğiniz gibi takım arkadaşlarımın çoğu yoğun iş temposu olan profesyoneller. Ancak onlar içinde bu sporun en büyük tutkuları olduğunu biliyorum. Zorlandıkları zamanlar olsa da her zaman yeterli zamanı yarattıklarını görüyorum.  

Siz, nasıl başladınız?
Spora 1992 Yeşil Bursa Rallisi ile başladım. Bu güne kadar birçok yarış takımında profesyonel pilot olarak yarıştım ve son 10 yılı Borusan Otomotiv Motorsport’ta olmak üzere 25 yıldır hiç ara vermeden yarışmaya devam ediyorum.

Adı üzerinde bir yarıştan bahsediyoruz. Şüphesiz güvenlik önlemleriniz var; ancak aileniz açısından sürekli endişe uyandıran bir durum değil mi bu spor? 
Ülkemizde normal trafikte otomobil kullanmanın yarışmaktan çok daha tehlikeli olduğunu kesin olarak söyleyebilirim. BOM Akademiyi’de 2015 yılında bir sosyal sorumluluk projesi olarak tam da bu nedenle kurduk. Aileme gelince evet ilk yıllarımda biraz korktular hala yarışlarımı izlerken endişe duyduklarını biliyorum. Ancak onlarda eğer yarışmasaydım bu güne kadar trafikte özellikle hız tutkumu gidermek çabası içinde olmam halinde çok daha büyük tehlikeler, kazalar yaşayabileceğimin bilincindeler.

Takım olarak en büyük başarınız ne oldu?
Borusan Otomotiv Motorsport olarak geçen yıl İtalya’da 3 kategoride, 7 farklı ülkeden toplam 47 sporcunun katıldığı 3H Endurance Champions Cup’ı hem grubumuzda hem de genel klasmanda kazanarak Şampiyon olduk. Böyle bir seride alınmış ilk Uluslararası Şampiyonluk olmasından dolayı önemli olduğunu düşünüyorum. 
WTCC Takımlar 5. liği ve ETCC Pilotlar 3. lüğü gibi derecelerimizin de önemli olduğunu biliyorum. Ancak bana göre sorunuzun cevabı BOM olarak tam 10 yıldır hiç ara vermeden ulusal ve uluslararası yarış programlarımızı, başarı grafiğimizi ve hedeflerimizi her yıl yükseltme çabası içinde olarak tüm takım istikrar ve coşku ile sürdürebilmek olduğudur. İstikrar kelimesinin takımımız için Borusan Otomotiv’den aldığımız iyi bir öğrenim ve tanım olduğuna inanıyorum.

Peki bundan sonraki en büyük hedefiniz ne?
BOM ülkemizin otomobil sporunda Dünya Şampiyonasının tamamını takip etmiş ilk ve sanıyorum tek Türk yarış takımıdır, Dubai 24H Endurance yarışı ile bu seride yarışmış ilk Türk takımı da BOM olmuştur. Bu güne kadar 4 kıtada ülkemizi temsil etmiş başka bir Türk otomobil yarış takımı olduğunu da hatırlamıyorum. 
10 yılda toplam 15 Şampiyonluk elde ettik. Kısacası 10 yılda epey bir yol kat ettik. Bundan sonra bizim için en büyük başarı genç bir Türk sporcusunu yetiştirerek dünyaca tanınan başarılı bir sporcu yapabilmek olacaktır.

Bu sporu merak eden, yarışmak isteyen kişilere ne tür tavsiyelerde bulunuyorsunuz?
İlk olarak spora, bu sporun ana okulu sayılan Karting ile ve mümkün olduğu kadar genç yaşta başlamalarını öneririm. Otomobil sporlarının pahalı ve zor bir spor olduğunu biliyorum. Ancak her işin, her sporun kendine göre büyük zorlukları vardır. Yılmadan çalışarak her türlü engelin aşılacağına inanıyorum. Yaşı daha ilerlemiş sporcu adaylarına ise özel kupa yarışlarını tavsiye ederim.

Takımınızın kaç sponsoru var?
Ana sponsorumuz ve takımın sahibi Borusan Otomotiv’dir. Shell ve Borusan Lojistik ise sponsorlukları ile takıma önemli destek sağlamaktadır. Co Sponsorlarımız ise Glasurit, Nataş, İlke Ticaret, Sofra Grup, Securitas’dır.


Borusan Otomotiv Motorsport olarak ayrıcalıklı bir yere sahipsiniz. Hiç başarısız olma endişeniz oldu mu?

Bu tanımınız için takımımız adına teşekkür ederim. Ayrıcalıklı olmasak bile örnek bir takım olabilmek için çalıştık her zaman. Başarısızlık her takım, her sporcu ve her insan gibi bizim içinde bir endişedir. Ancak Borusan Otomotiv’in 10 yıldır takımın arkasında manevi olarak da sergilediği destek ve duruş bu endişeler ile kolayca baş edebilmemizi sağlamıştır.

Yarışlara hazırlanırken, yarışın yapılacağı parkurda antrenman yapma olanağınız oluyor mu?
Evet, yarışlardan önceki gün mutlaka resmi antrenmanlar oluyor ve bu pisti tanımanıza ya da daha önce yarışmış iseniz hatırlamanıza yardımcı oluyor. Ancak testler neredeyse yarışlar kadar hatta bazı durumlarda yarışlardan bile pahalı olabilmekte bu nedenle istediğimiz kadar ya da rakip büyük takımlar kadar test yapabildiğimizi söyleyemem.

Bugüne kadar katıldığınız yarışlarda en zorlu parkur hangisiydi?
Tartışmasız Macau. Yaklaşık 6 kilometrelik bir sokak pisti olan Macau WTCC’nin en hızlı ve en yavaş virajlarını birlikte barındıran yine en geniş ve en dar parkura da sahip olan tam bir çılgınlıktır. Tarihi bir pist olan Macau’da virajların resmi adları vardır. Ancak sporcular arasında o virajda hayatını kaybetmiş sporcuların adları ile anılırlar.  

Yarış sırasında karşılaştığınız sorunlar neler?
BMW gerçekten sahip olabileceğiniz en sağlam ve iyi yarış otomobillerinden biridir. Biz işimizi doğru yaptığımız zaman neredeyse hiç teknik sorun yaşamayız. Ancak ikili mücadelelerde oluşan hasarlar çoğu zaman yarışta başınıza iş aşar. Yarış dışında ise en büyük sorunumuz Lojistik olmakta. Bir Türk takımı olarak hayatımız gümrüklerde dert anlatmak ile geçiyor diyebilirim.

Bu sporla uğraşmasaydınız ne yapardınız? Hiç düşündünüz mü?
Düşünmedim. Sanırım yarışmak için çabalıyor olurdum.

Biz izleyiciler olarak, yarışları seyrederken bile nefes kesen anlara tanıklık ediyoruz. Peki ya siz… O aracın içinde neler yaşıyorsunuz?
Işıklar söndüğü ve start verildiği an eğer her şey yolunda gidiyorsa otomobilin içinde büyük bir keyif alıyorum ve çok mutlu hissediyorum. Adrenalin duyguları biraz köreltse de akıllı davranmaya çalışma hissi bazen karmaşık hissettiriyor ve o anları sevmiyorum. Pistte start anını beklemek ise tam bir karın ağrısı oluyor benim için.


En çok korktuğunuz, “Eyvah! Şimdi ne yapacağım?” dediğiniz bir an oldu mu? Bahseder misiniz?
Bir çok kez. Bir çok yarışta. Eğer otomobilimin hasar alması ile sonuçlanabilecek bir duruma düştüğünüzü hissederseniz sık sık bu tip anları yaşıyorsunuz.

Sadece adrenalin tutkunu ve extrem sporlara ilgi duymak, motor sporlarıyla uğraşmak için yeterli mi?
Bence önemli olan otomobil sporunu sevmektir. Bu spor araç olamayacak kadar karmaşık ve zor bir spordur. 

Takımınız bir yarışı kaybettiğinde ne düşünüyorsunuz? Başarısızlığınıza neden olarak neyi görüyorsunuz?
Başarısızlığı ya da kaybetmeyi asla otomobil, tek kişi ya da sporcu üzerine yıkmam. Kesinlikle bu bir takım sporudur hatta yarış otomobiliniz bile takımın bir üyesidir. Eğer kaybediyorsak bunda tüm takımın, hepimizin payı vardır. İlk düşüncem ise hemen bir sonraki yarış gelsin ve işimizi daha iyi yaparak kötü geçen yarışımızı başarımız ile unutturmaktır.

Yüksek konsantrasyon için özellikle yaptığınız şeyler var mı? Ya da size şans getirdiğini düşündüğünüz kişisel durumlar?
Yarışa gitmeden önce tüm işlerimi yoluna koymayı ve kafamı boşaltmaya çalışarak yarışa konsantre olmaya çalışırım. Eşim bu işe ne kadar önem verdiğimi bilir ve bana sakin ve huzurlu olabilmem konusunda önemli destek verir. Şans ya da batıl inanç v.s. gibi pek takıntılarım yoktur; ama sonradan öğrendim ki ablam yarıştığım otomobile küçük bir Kur’an-ı Kerim koymuş. Ben de biraz eğlence olsun diye Star Wars’ın küçük R2-D2 robotunu koymuştum bir süre.   

2017 yarış takviminizden bahseder misiniz?
Son 10 yıldır olduğu gibi yine ulusal ve uluslararası yarışları takip ediyoruz. Türkiye Pist Şampiyonası ve İtalya 3H Endurance Champions Cup’ta toplam 15 yarışta start alacağız. 

Bu yılın en önemli veya zorlu gördüğünüz yarışı hangisi olacak?
Sanırım İtalya İmola’daki yarış Şampiyonluk için önemli bir yarış olacak.

Sizinle ilgili gelişmeleri nereden takip edebiliriz?
Sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Instagram bomotorsport, facebook Borusan Otomotiv Motorsport ve internet sitemiz de; borusanotomoitvmotorsport.com

Son söz?
İçinde hız tutkusu olan, otomobil ve otomobil sporuna gönülden bağlı gençlerin ailelerine mutlaka çocuklarını bu spora başlamaları için desteklemelerini öneririm. Hız tutkusu olan bir genç siz ne derseniz deyin bu tutkusunu trafikte ve büyük riskler ile gidermeye çalışabilir. Takımımıza yer ayırdığınız için sizlere teşekkür ederiz.    

YORUM YAZ