• USD Alış: 6.1197
  • USD Satış: 6.1442
  • Euro Alış: 7.2007
  • Euro Satış: 7.2295
Çocuk ve Oyun

Çocuk ve Oyun

16.08.2017 - 12:11:20 | C.Yazar

Oyun, sonucu düşünülmeden, eğlenmek amacıyla yapılan hareketlerdir. Oyunun çocuğun dünyasındaki önemi büyüktür. Oyun, çocukların beyninde farklı bağlantılar kurup, değişik çağrışımlar oluşturan doğal bir zeka geliştirme egzersizidir.Çocuğun kas sistemini geliştiren aktif oyun, aynı zamanda çocukta biriken enerjinin boşalmasını sağlar. Çocuğu tanımada değerli bir araç olan oyun, onun günlük yaşamda çevresinden aldığı uyaranların oluşturduğu gerilimden kurtulmasına destek olur. Oyun yoluyla çocuk, en derin duygu ve gereksinimlerini ifade olanağı bulmakta ve sorunlarını kendi kendine çözebilmektedir.
Çocuk oynarken tecrübe kazanır. Oyun, onun hayatının çok önemli bir parçasıdır. Çocukların kişilikleri de kendilerinin ve başkalarının bulundukları oyunlarla gelişir.
Çocuklar başlangıçta anneleriyle veya yalnız oynarlar. Zaman geçtikçe çocuk, arkadaşlarının bağımsız varlıklarını kabul etmeye başlar. Oyun, duygusal ilişkilerin başlatılması için bir düzen ortamı sağlar. Böylece sosyal ilişkilerin gelişmesine de imkan sağlar. Arkadaşları ile oynamak, çocuğa işbirliğini ve toplu yaşam için gerekli kuralları öğretir.
Çeşitli biçim ve boyutlardaki oyun malzemeleri ile oynaya oynaya çocuk, renk, boyut şekil ve objelerin anlamlarını kavrar.
Okul öncesi dönemdeki çocuğun en önemli faaliyeti oyundur. Bu açıdan ona, rahatça ve güvenli bir şekilde hareket edebileceği, uygun ve zengin bir oyun ortamı hazırlamak önemlidir.
Gelişim basamakları boyunca çocuğun hareketlerine düzen getiren, zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerine yardımcı olan, hayal gücünü ve yaratıcı yeteneklerini geliştiren tüm oyun malzemeleri, oyuncak olarak tanımlanabilir.
Çocuk için seçilecek oyuncak, onun yaşına, beceri ve ilgilerine uygun olmalıdır. İyi bir oyuncak sağlam, dayanıklı, kullanışlı, bakımı kolay, boyası çabuk çıkmayan cinsten olmalıdır. Keskin ve sivri köşeleri olmamasına, küçük yaş grubu çocuklarda, çok küçük parçalar içermemesine dikkat edilmelidir.
Oyuncak ile hayal gücü arasında çok güçlü bir etkileşim vardır. Hayal gücü,  her çocuğun kendi oyuncağını üretebilmesini sağlar.
Yapılandırılmış oyuncaklar yerine kum, su, oyun hamuru, renkli elişi kağıtları gibi kendi hayal gücünü kullanıp geliştirebileceği oyuncaklar, çocuğunuza engin bir ufuk kazandıracaktır.
 Eğitimsel değeri büyük olan oyun malzemelerinin başında SU gelir. Dokunma duyusunun gelişimini sağlayan önemli bir oyun aracı olan su, aynı zamanda çocuğa büyük bir haz verir.
Kum ve su 2 yaşından itibaren tüm yaşlar için temel oyun malzemeleridir.
Küçük yaş grubundan itibaren önerilen diğer oyuncaklar; çıngıraklar, yumuşak pelüş oyuncaklar, faaliyet merkezleri, oyun halıları, iç içe geçebilen kaplar, şekilli bul-tak kutular, toplar, müzik aletleri, tahta bloklar, arabalar, bebekler, yap-boz’lar, şekillendirme malzemeleri (oyun hamuru, kil, kum, çamur…), boya ve kalemler, yapı-inşa oyuncakları, sembolik oyun materyalleri (çay takımı, yemek setleri, alışveriş arabası, doktor muayene setleri…), minyatür oyuncaklar (gerçek yaşamı taklit oyunlarında minyatür evler, yataklar, insanlar, çiftlik ve hayvanlar.....)
Dikkat, algı, göz-el koordinasyonu ve muhakeme gibi bazı zihinsel işlevlerin gelişiminde yaralı bulunmasına karşın, elektronik oyuncaklar, çocuğun gerçek anlamdaki oyun faaliyetini ve sosyal gelişimini olumsuz bir biçimde etkilemektedir.
Çocuğunuza bebekliğinden itibaren oyunlarla birçok deneyim kazandırmaya çalışın. Çocuğunuzla mümkün oldukça çok oyunlar oynayın fakat oyun oynarken aşırı müdahaleci olmaktan kaçının. Her ne kadar oyunlar çocuğunuzun zeka gelişimi açısından çok önemli olsa da bu eğlenceli işi bir ders şekline çevirmeyin. Oyundan ve çocuğunuzla birlikte olmaktan keyif almaya bakın.
Keyifli oyunlar……

 

Kaynaklar
Çocuk Psikolojisi- Prof. Dr. Haluk Yavuzer - Ana-Baba ve Çocuk - Prof. Dr. Haluk Yavuzer - Çocuğunuzun İlk 6 Yılı - Prof. Dr. Haluk Yavuzer - Yaşamın Sihirli Yılları: Okul Öncesi Dönem- Prof. Dr. Ayla Oktay - Dahi Çocuk Yetiştirmek – Erdinç Güllü - Oyuncu Anne – Şermin Çarkacı - Geliştiren Anne-Baba – Doğan Cüceloğlu 

YORUM YAZ