• USD Alış: 6.1197
  • USD Satış: 6.1442
  • Euro Alış: 7.2007
  • Euro Satış: 7.2295
Güneş Lekesi mi? Melasma...

Güneş Lekesi mi? Melasma...

16.08.2017 - 16:34:23 | C.Yazar

Melasma;

Deride güneş gören bölgelerde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt hastalığıdır.Gebelikle oluşan lekelenmelere Kloasma adı verilir. Genellikle yüzün iki tarafı da etkilenir. En sık yanaklar, burun, alın ve dudak üstünde görülür. Melasma gebe kadınların yaklaşık %75 inde ortaya çıkmaktadır ve gebelik ile ilgili en rahatsız edici kozmetik değişikliktir.

Melasma daha çok kadınlarda görülen bir hastalık olmakla birlikte (% 90) nadiren erkeklerde de görülebilir. Kadınlarla aynı klinik ve histolojik özellikleri gösterir ama hormonal faktörlerin rolü erkeklerde çok belirgin değildir. Ten rengi koyu olanlarda görülme riski daha yüksektir. Melasmanın herhangi bir iç hastalık ya da organ işlevsizliğiyle ilişkisi yoktur.

Melasmanın nedenleri nelerdir?

Melasmanın gerçek nedeni bilinmemekle birlikte deriye renk veren melanosit denilen hücrelerin aşırı miktarda melanin (deriye renk veren madde) üretmeleri sonucunda oluşur.

Oluşum nedenleri;

1. Ailesel yatkınlık

2. Güneş (Ultraviole) ışınları

3. Gebelik

4. Doğum kontrol hapı kullanımı: Doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi altındakilerde melasma daha sık gözlenmektedir. Hormonlar renk hücrelerinin fazla çalışmasını sağlamaktadır.

5. Kozmetik ürünler: Bazı makyaj malzemeleri, kolonya, parfümler, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle güneşle teması takiben bu tür lekelenmelere yol açabilir.

Melasmanın farklı tipleri var mıdır?

Melasma pigmentlerin deri içerisinde yerleşim yerine göre yüzeyel, derin ya da her ikisinin beraber olduğu (miks) tipler olarak ayrılmaktadır. Derin tipte melasmanın rengi koyu kahve-mavimtrak ve sınırları belirsiz iken, yüzeyel melazma lezyonları kahverengi, keskin sınırlı karakterdedir. Miks tipler kahverengi gri renkte olabilir. Derin yerleşimli olanlar tedaviye daha zor yanıt verirken yüzeyel olanlarda tedaviye yanıt daha iyi olmaktadır.

Melasma nasıl teşhis edilir?

Melasma, çoğu zaman muayene ile kolaylıkla teşhis edilen bir durumdur. Dermatoloğunuz muayeneye ilave olarak Wood lambası adı verilen bir ışıkla lekelerinize bakmak isteyebilir. Bu ışık melasmanızın yüzeyel mi yoksa daha derinde mi yerleştiğine dair bir fikir verebilir.

Melasması olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Melasması olan kişilerde güneş ışınları bu lekelerin koyulaşmasına neden olur. Bu nedenle güneşten korunma tedavinin temelidir. Güneş koruyucular hem UVA hem de UVB koruması içermelidir. UVA camdan da geçebilir. Bu yüzden dışarıya çıkılmasa bile güneş koruyucu düzenli bir şekilde tüm gün sürülmelidir. Ayrıca hiç bir koruyucunun tam bir koruma sağlamadığını da bilinmelidir. Bu nedenle güneşten kaçınmayı bir alışkanlık haline getirmeli, güneşten korumayı arttırmak için geniş kenarlı şapkalar, gözlükler ve şemsiye gibi ek önlemler de almalısınız.

Melasma nasıl tedavi edilir?

Melasma tedavisi hastalığın kronik ve tekrarlayıcı özelliği nedeni ile zordur.  Uzun süreli, hem hasta hem de hekim için sabır isteyen bir süreçtir.  Hastalığı kontrol etmek için uzun dönem topikal renk açıcı tedaviler uygulanması ve maksimum güneş korunması sağlanması gerekmektedir.  Bu süreçte özellikle yaz aylarında yeni atakların olabileceği bilinmelidir. Gebeliğe bağlı melasma genellikle 1 yıl içinde gerilemekle birlikte bazı alanlarda koyu renki lekeler kalabilmektedir.

Melasma tedavisinde lekenin yerleşim yeri önemlidir. Açık tenli kişilerde tedavi bazen lekeleri tamamen ortadan kaldırabilir ancak tekrarlama olasılığı vardır. Koyu tenli kişiler daha az oranda tamamen tedavi olabilirler ve lekelerin tekrarlama olasılığı daha fazladır. Açık tenli kişilerde sonuçlar haftalar içinde ortaya çıkarken, koyu tenli kişilerde aylarca tedavi gerekebilir.

Melasmanın tedavisi için genellikle renk açıcı ajanlar ve kimyasal peeling önerilmektedir.  Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular bu tedaviye eklenmelidir. Güneşten korunma tedavinin temelidir.

Renk açıcı olarak genellikle hidrokinon, azeleik asit, tretinoin ve  kojik asit kullanılmaktadır. Bu ajanların kombine kullanımı ile başarı şansı artabilmektedir. Kimyasal peeling/renk açıcı ajanlara yanıt vermeyen orta veya şiddetli melasması olan hastalarda yapılabilecek bir işlemdir.  Derinin kontrollü olarak soyulmasını tarif eden bu işlemde genellikle meyve asitleri kullanılmaktadır. Son yıllarda deriye renk veren melanin pigmentinin sentezini enzimatik olarak engelleyen enzimatik peeling yapıcı ajanlarla iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Bazı durumlarda lazer tedavisi etkili olmakla birlikte çok yaygın olarak kullanılmamaktadır.

 

YORUM YAZ