• USD Alış: 5.3672
  • USD Satış: 5.3887
  • Euro Alış: 6.0713
  • Euro Satış: 6.0956
Vitamin Eksikliğinde Görülen Cilt Hastalıkları

Vitamin Eksikliğinde Görülen Cilt Hastalıkları

02.01.2015 - 10:35:49 | Editör

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Samim Türegün, vitaminlerin vücut için vazgeçilmez besin kaynağı olduğunu ifade ederek vücut için son derece önemli görevlerinin olduğunu bildirdi.

   Vitaminlerden A,D,E,K ve B12'nin yağda eriyip vücutta depolandığını B grubu vitaminlerin ise suda eriyerek vücutta depo edilmediğini ve ihtiyaç haricinde böbrekler yolu ile atıldığını belirten Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Samim Türegün, vitamin eksikliğinde görülen cilt hastalıkları hakkında şu bilgileri verdi:
   Vitamin yetersizliği genellikle sıkı diyet programı uygulayanlarda , kronik alkol bağımlılığı olanlarda yetersiz (dengesiz) beslenenlerde , mide-bağırsakta emilim sorunu yaşıyanlarda görülürler. Vitamin eksikliğine bağlı klinik belirtiler farklı özellikler göstersede genel olarak ortaya çıkan belirtiler deride pigmantasyon , fissürler (çatlaklar) palniv-planter (el-ayak) keratodermi (nasırlaşma) avuçlarda ki çizgileşme, tırnaklarda sarı çizgilenme tırnak içi kanamalar ve tırnak bozuklukları şeklindedir.

A. VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE OLUŞAN CİLT BOZUKLUKLARI
   Yağda eriyen A.vitamini dermatolojide özel bir öneme sahiptir. Tüm A.vitamin deriveleri retinoidler olarak bilinir, retinoidler sadece hayvanlarda bulunurlar. Süt, yumurta, yağ, karaciğer, böbrek ve balık yağı en zengin A.vitamini kaynağıdır. Yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde ise en çok alfa-karoten ve beta-karoten bulunur. A.vitaminleri karaciğerde depo edilir. Bütün vücutta 300-900 mikro gram kadar bulunur.
   Derideki en önemli roller,keratinizasyonda ki görevleridir. A.vitamini yetmezliğinde bilhassa çocuklarda gece körlüğü yapar. Çocuk, nadiren de büyüklerde hasta geceleri iyi görmezler. Kornea ve konjektiva da kurulup ortaya çıkar ve sonuçta kseroftalmi ortaya çıkar.
A.vitamini eksikliğinde ciltte kuruma, kırışıklıklar ve ince pullanmalar görülür. Yaşlılarda cilt kıl dönmelerinde hiperkeratoz görülür. Ciltte oluşan bu durum tavuk derisi şeklinde görünür ve 'Frinuderma' olarak adlandırılır. Ekstremitelerde omuz ve kalçalarda hiperkeratotik popüler ve plaklarla karakterinedir. A.vitamini vücutta biriken bir vitamin olduğundan fazla alınması durumunda şiddetli baş ağrısı,kusma görülebilir,bütün vücutta deri soyulması olabilir,kronik formda fazlalığında saç dökülmesi,kaşın ve ciltte hiperkeratoz görülür.Dudak ve burun içinde kuruluk ve çatlaklar görülür. Gebelikte alınımı sakıncalıdır günde 10.000 İ.Ü. alınımında teratojenik etki yapabilir.Teşhis sonucunda A.vitamini düzeyini bulurlar.Karaciğer fonksiyon testleri yüksek çıkabilir. Keratoninler ise gebelikte nadirdir ve daha çok çocuklarda görülürler.Bunlar genellikle vejeteryan beslenen kişilerde görülürler.İlk olarak alın ve burun kenarlarında kaşınmalar,avuç içi ve ayak tabanlarında ,dirsek ve diz üstünde sarımsı portakal renginde plaklar görülür.Keroten içerikli yiyecekler ( havuç portakal mandalina vs.) den uzak durulmalıdır.

RİBOFLAVİN ( VİTAMİN B2 ) EKSİKLİĞİ
   Suda eriyen bir vitamin olan B2 kırmızı et balık gibi hayvansal kaynaklar ile yeşil yapraklı sebzelerde bulunurlar. Eksikliğinde intertrigo (monilial), dudak kenarlarında çatlama (perleche) dilde glossit burun kenarında, kulak iç ve dışında yağlı skuamlar görülür. Ayrıca tırnaklarda etrafında enflamasyonlar (paronişi) görülür.

PİRİDOKSİN ( VİTAMİN B6 EKSİKLİĞİ)
   Esansiyel yağ asitleri ve aminoasit metabolizmasında rolleri vardır. En çok havuç, et, yumurta, balık ve kraciğerde bulunur. Eksikliğinde dudaklarda çatlama, yara (keilirtis), dilde yara ve kızarıklıklar (glossit), dermotitler görülür.

SİYANOKOBALAMİN ( VİTAMİN B12 ) EKSİKLİĞİ
   Daha çok hayvansal kaynaklı ürünlerde et, süt, yumurta, karaciğerde bulunurlar. Vejeteryan beslenen kişi ve çocuklarında, alkoliklerde sıkı diyet uygulayanlarda kronik hastalıklarda çok görülebilir. En iyi bilinen neden midedeki intrensel faktör eksikliği ile beraber gelişen pernisiyöz anemilerdir, kronik eksiklik belirtileri daha çok yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, sinirlilik, glossit, deride koyulaşma, keilitis stomatitis, aftlar tarzındadır. Renklerine kahverengi, kahverengi siyah tarzında olup ayak ve ellerde oluşurlar en çok ağızda atrofik glossitler görülür.Bunun yanında dilde yanma (glossodini), ağızda yanma hissi (stomadini) ve ağızda sık çıkan aftlar.

FOLİKASİT EKSİKLİĞİ
   Folikasit en çok yeşil yapraklı sebzelerde ve karaciğerde bulunur,pişme sonrasında kolayca kaybolurlar, genellikle yetersiz beslenmelerde eksiklikleri görülür. Paranteral tarzı beslenme ve alkol, kişilerde sık görülürler. Daha çok folikasit eksikliği metotreksat ilacı kullananlarda sık görülür. Bu eksikliliğinde görülen cilt belirtileri folikasit eksikliğindede görülür. Makrositik anemi, glossit, stomatit, keilitis vs.

BİOTİN (VİTAMİN H) EKSİKLİĞİ
   Yağ ve karbonhidrat metabolizmasında önemli rol oynarlar. Suda eriyer bir vitamindir. Süt, yumurta, karaciğer bol bulunur. Eksikliğinde glossit, ekstremitelerde dermatitler, dilde atrofil papillalar ve saç dökülmeleri, tırnak bozuklukları görülür.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
Saçlarda burgulu yapı ve kırık saçlar oluşur, ayrıca foliküler hijerkeretoz, petesiler ve yaygın ekimozlar görülebilir. Tırnaklarda splinter kanamalar ve saç dökülmeleri oluşabilir. Daha çok diş eti kanamaları (Skorbüt hastalığı) sıktır.

B3 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
   Bu eksiklikte de vitamin B1 de olduğu gibi pellagra hasalığıbelirtiri de görülür.Bu eksiklikte cilt bozukluğu mide-barsak bozukluğu ve neopsikiyatri bulgular ön plandadır.Bu vitamin eksikliği daha çok alkoliklerde,ilaç bağımlısı olanlarda evsiz kimselerde çok görülür.

   Ana besin kaynağı mısır ve yan ürünleri olan ülkelerde (Afrika-Uzakdoğu ülkelerdinde) yaygındır. Deri bulguları daha çok güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde bilateral veya simetrik tarzdadır. Kaşınma ve yanma hissi ile alevli olarak başlar. Daha çok elsırtı, yüz, boyun ve gövdede görülür. Başlangıçta açık ve kırmızı tarzda ki eriten hücreleri kahverengine döner. Akut pellegra başlangıçta güneş yanığına benzer boyun ön kısmında gerdanlık tarzı (casal gerdanlığı)'ndadır. Eritemli hiperpigmente sıvımsı şekilde görülür. Yüzde folüküler hiperkeratoz vulvit scrotal dermotit ve periferik ödemler görülebilir. İleri safhalarda cilt sert ve çatlak vaziyettedir. Deri kaz derisi görünümündedir. Kailitis, stomatit ve glossit klasik cilt bulgulardır.

YORUMLAR
64x64

Feride Uysal

27.10.2017 06:41:48
Merhaba, Samim hocam teşekkür ederim. Bir şey danışmak istiyorum, avuç içinin benek benek olması nedendir.
64x64

Arda Günebakan

31.08.2017 11:53:46
Samim Bey İyi Akşamlar, D vitamini eksikliğinde ne gibi rahatsızlıklar çıkabilir? İlaç ile tedavisi mümkünmüdür?
64x64

Mehmet Yelken

28.08.2017 07:01:27
Merhaba, Samim beye randevu almak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
YORUM YAZ