• USD Alış: 5.3672
  • USD Satış: 5.3887
  • Euro Alış: 6.0713
  • Euro Satış: 6.0956
Dikkat ! Tehdit Altındasınız

Dikkat ! Tehdit Altındasınız

05.01.2018 - 16:20:32 | Editör

Teknoloji dünyası çok büyük bir kabusun eşiğinde olabilir. ABD’de devlet destekli bir güvenlik kurumu, bugüne kadar üretilmiş neredeyse her işlemcide çok tehlikeli iki açık bulduğunu duyurdu. Meltdown ve Spectre ismi verilen açıklar sayesinde saldırganlar cihazlara ulaşabiliyor, tüm şifreleri okuyabiliyor, tüm verilere ulaşabiliyor.

Bütün bilişim cihazları çöp mü olacak?

Güvenlik kurumuna göre sorunun çözümü ancak işlemcilerin değişimi ile mümkün olabilir. Dolayısıyla bu açıktan etkilenen işlemcilere sahip tüm cihazlar artık ya güvenlik riskiyle çalışmak ya da çöpe gitmek durumunda. Ancak aynı güvenlik kurumu daha sonra ifadesini değiştirip, bir yazılım güncellemesinin de sorunu çözmek için yeterli olacağını açıkladı.

Sorundan etkilenen sistemler arasında PC’ler, telefonlar, tabletler ve bulut bilişim sunucuları da yer alıyor. Sorunlu işlemciler ise Intel, AMD ve ARM işlemcileri olarak özetleniyor.

Kimler etkilendi?

Bu saldırı Intel işlemciye sahip Mac, Windows ve Linux sistemlerinin neredeyse hepsini etkiliyor. Araştırmacılar işin ucunun 1995‘e kadar uzadığını belirtiyor. Aynı araştırma içinde 2011 tarihli Intel işlemcilere kadar Intel’in saldırıya açık olduğu doğrulanıyor. İngiliz işlemci üreticisi ARM de Cortex-A çipleri de dahil olmak üzere açıktan etkilendiğini belirtiyor.

YORUM YAZ