• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
Saç Dökülmesi Neden Oluşur?

Saç Dökülmesi Neden Oluşur?

26.12.2017 - 20:01:00 | N.Çelik

SAÇ DÖKÜLMESİ 
 Saç dökülmesi çok sık karşılaşılan önemli bir dermatolojik sorundur. Zamanında yapılan analizler ve uygun tedavilerle bu durum düzeltilebilir.Sağlıklı bir erişkinin saçlı derisinde ortalama 150.000 saç bulunmaktadır. Yazın daha hızlı kışın daha yavaş uzar Saç büyümesi günde yaklaşık olarak 1/3 milimetre, ayda ortalama 1-1.5 cm uzar. Normal bir kişide saçların %85‘ i büyüme evresindeyken %15’ i dinlenme evresindedir. Dinlenme evresindeki saçlar doğal yolla bir süre sonra dökülür ve yerini yeni büyüyen saçlar alır.
 Normalde, erişkinde günde 50-100 adet dinlenme dönemindeki saç tarama, yıkanma veya çekmeye bağlı olarak dökülür. Bu dökülmeler 2 aya kadar sürebilir ve yılda 3 kez sıklık olarak tekrarlar. Saç dökülme süresinin 2 ayı geçmesi patolojik bir süreç olup, bazı incelemelerin yapılmasını gerektirir. Saç fırçasında, yastıkta, kıyafetlerde her zamankinden daha fazla saç olması, yıkarken ya da saç- ların arasında parmakların dolaştırılmasıyla çok sayıda saçın ele gelmesiyle fark edilir.

Saç büyümesine etkili olan faktörler başlıca:

1) Genetik Program ( Saçlar uzun kirpikler kısa olduğu gibi )
2) Hormonal Faktörler ( Tiroid, sex hormonları, ...)
3) Çevresel Etkenler ( Hava ısısı, iklim, güneş ışığı, beslenme vb. )

Saç dökülmesi genel olarak:

Deride iz bırakan (skatrisyel alopesi):
  Enfeksiyonlar (mantar, bakteri veya viral enfeksiyonlar), tümörler, benler, kistler saçlarda kalıcı dökülmeye neden olabilir. Ayrıca saçlı deriyi tutan bazı dermatolojik hastalıkların (liken planus, psödopelad, lupus eritematozus, morfea, skatrisyel pemfigoid gibi) seyri sırasında kıl yapıları tamamen tahrip olur ve kalıcı dökülme görülür. Bazı genetik hastalıklarda da saçlı deride kalıcı dökülmeler gözlenir.
Deride iz bırakmayan (nonskatrisyel alopesi) olarak ayrılabilir.
  Saçta skar bırakmadan saç dökülmesi yapan hastalıklar belli alanda veya yaygın olabilir. Belli alanlarda skarsız saç dökülmesi yapan başlıca hastalıklar saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçların sıkı bağlanması (traksyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesidir (androgenetik alopesi).

Yaygın olarak saç dökülmesi yapan durumlar:

-Hormonal bozukluklar:
Guatr (hipo ve hipertiroidi)
-Doğum sonrası saç dökülmesi: Doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 4-6 ay devam edebilir.
-Beslenme yetersizliği: (Protein, esansiyel yağ asidi ve enerji alımında azalma.
-Kansızlık ve demir eksikliği (demir eksikliği kansızlık yapmadan da saç dökülmesi yapabilir)
-Çinko eksikliği
-Vitamin eksikliği : 
(B12, folat ve biotin)
-İlaç kullanımı :(hormon ilaçları, tansiyon, kolestrol düşürücü ilaçlar, retinoidler, parazit laçları, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar ve kanser ilaçları gibi)
 Özellikle kadınlarda ani kilo kayıpları , Ameliyatlar, Ateşli hastalıklar
-Psikojenik stres :Saç dökülmesi tanısı genellikle klinik bulgulara dayanarak konur. Saç dökülmesi şikayetiyle başvuran hastalarda yaygın saç dökülmesi yapan ve yukarıda belirtilen birçok nedenin araştırılması ve bazı kan tahlilleri   yapılması gerekir.  Saçlı deri muayenesi sonrasında gerekli durumlarda saçlı derinin ve saç şaftının dermoskopik incelemesi, saç çekme testi, fototrikogram, saçlı deri biopsisi tanı amaçlı yapılabilmektedir.
Tedavide neler yapılır?
   En iyi tedavi altta yatan sebebi bulmak ve mümkünse tedavi etmektir. Eğer neden ilaç ise ilacı kesmek, neden kansızlık ise kansızlığı tedavi etmek gerekir.  Genelde bu tür saç dökülmesinin durması ve tekrar normale dönmesi aylar almaktadır.Belli alanlarda skarsız saç dökülmesi yapan hastalıklarda (saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçların sıkı bağlanması (traksyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesinde (androgenetik alopesi) tedaviye yardımcı yerel ve sistemik ilaçlar vardır. Ancak bu tedavilerle saç- ların hangi ölçüde çıkacağını tahmin etmek zordur. Uzun süreli sabır gereken tedavi süreçleri gerekebilmektedir.

 

YORUM YAZ