• USD Alış: 5.3672
  • USD Satış: 5.3887
  • Euro Alış: 6.0713
  • Euro Satış: 6.0956
Ön Çapraz Bağ Nedir?

Ön Çapraz Bağ Nedir?

05.01.2018 - 10:47:12 | N.Çelik

Futbol oynayan insanların belki de bir gün başına gelecek sakatlıklardan biri de ön çapraz bağ kopmasıdır. Maç esnasında aniden “tak” diye bir ses duyduğunuzda muhtemelen bu sorunu yaşıyorsunuz demektir. Vakit kaybetmeden maçı yarıda bırakıp bir doktora gitmek o maçta atacağınız en iyi “gol” olacaktır.

1. Ön çapraz bağ nedir?
Ön çapraz bağ, diz ekleminin sabitleyicilerinden biridir. Görevi, dizimizin hareket planını oluşturarak doğru şekilde davranmasını, kaymamasını, stabil ve sabit şekilde kalmasını sağlamaktır.

2. Ön çapraz bağlar nasıl yırtılır?
Ön çapraz bağ yaralanmalarının büyük çoğunluğu sanılanın aksine temassız şekilde gerçekleşir. Ayak yere sabit şekilde basılırken, vücutla birlikte dizin belli bir yöne doğru dönmesi en sık rastlanan vakalardan biridir. Genellikle futbol oynanırken, şut çekmek için kullanılan bacağın değil de sabit şekilde durup şut çekerken dengeyi sağlayan diğer bacak üstünde vücudun dönmesi genelde bu rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır.

3. Ön çapraz bağ ve halı saha ilişkisi
Ön çapraz bağı çoğunlukla “sporcu hastalığı” diye anılır ve birçok spor programında da futbolcuların bu şekilde sakatlandığını duymuşsunuzdur. Halı sahada maç yapmak sizin için bir vazgeçilmezse saha hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bunların başında halı sahanın zemininin spor yapmak için uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Halı saha doğrudan bir beton üzerine yapıldıysa bu çok ciddi sakatlanmalara neden olabilir. Bunun dışında halının liflerinin boyutu ve halı sahaya dökülen kumların cinsi de önem teşkil etmektedir. Halı sahalar genellikle inşa edildikten sonra bakımları doğru şekilde yapılmaz ve ilk zamanlar futbol oynamaya elverişli olsalar dahi zamanla bu özelliklerini yenilenmedikleri için kaybederler. Bu da ön çapraz bağ sakatlanmalarına zemin hazırlayabilir.

4. Kullanılan spor malzemelerinin uygun olmaması
Ön çapraz bağ yırtılmalarında halı sahanın yanı sıra kullanılan ayakkabıların da etkisi vardır. Zemine uygun ayakkabı seçmeye özen gösterilmelidir. Halı sahada ayakkabınız kayıyorsa bu aslında iyiye işarettir. Çünkü bağ yırtılmaları genelde sabitlik ve buna bağlı zorlanmayla oluşur.

5. Dizin kuvvetsiz olması
Eğer dizinin ve bacak kaslarınız halı sahada futbol oynamak için yeteri kadar güçlü değilse bu durum ön çapraz bağların daha çabuk yırtılmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte daha önceden de dizinizde buna benzer sorunlar yaşadıysanız ve doktorunuzun önerdiği süre boyunca dinlenmediyseniz bu da rahatsızlığın tekrarlamasına neden olacaktır.

Ön çapraz bağ yırtıklarının temel tanı ve değerlendirme yöntemi hastanın bir ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmesidir. Çeşitli muayene testleri vardır. Bu tip diz yaralanmaları olan hastalarda başka kemik patolojilerini tespit için direkt röntgenler, eklem içi patolojiler için MR istenebilir. Cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi alternatifleri vardır.

Cerrahi olmayan tedavi; Tam olmayan yırtıklar, yaş veya genel olarak düşük fiziksel aktiviteleri olanlar dizlerde cerrahi tedaviye gereksinim duyulmayabilir. Bu tür hastaların uyluk ön ve arka kaslarını geliştirici düzenli çalışma yapmaları, özel dizlik kullanmaları önerilir.

Ön çapraz bağ yırtığı cerrahi tedavisi aktif ve spor yapmak isteyen hastalarda gereklidir. Ameliyat merdiven yada kaldırımdan inerken dizde oluşan boşluk hissini gidermek, zaman zaman diz dönmesi gelişen kişilerde dize güveni geri getirmek ve uzun sürede gelişmesi muhtemel kıkırdak hasarını engellemek için önerilmektedir. Cerrahi tedavide genellikle artroskopik olarak diz çevresindeki bir tendon (veya bir parçası) kullanılarak ön çapraz bağın orijinal anatomisine uygun bir yeniden ön çapraz bağ yapılır. Ameliyat sonrası yaklaşık 1,5 ay hasta dizlik kullanır, 3 ayda koşma egzersizlerine ve 6. Ayda futbol, basketbol gibi temas sporlarına izin verilir. 

YORUM YAZ